Menu
Your Cart

Ko darīt

Pie tēvu zemes dārgās ķeries klāt, un turi ciet ar visu savu sirdi!

Vasara gadalaiki

Kad Roja grimst augļu dārzu un ceriņu ziedu kupenās, vasara var sākties!

Drīz priedes liks manīt, kā zied jūra. Un viss klāts zeltainā ziedputekšņu miglā. Piejūras pļavas steidz tērpties ziedu rotā, nāk vasaras saulgrieži ar dziedinošo rasu, Vecupes smaržīgo kalmju klēpjiem un naktsvijoļu reibinošo smaržu. Un plekstes tīklos nenāk, tām nārsta laiks.

Kad jūra met krunku, piejūras ciemi svin svētkus. Vecie kapteiņi izvēdina parādes formu, jaunie zvejnieki uzvelk baltos kreklus un piejūras vāravas meklē goda kārtu. Laiks zaļumballei.

Vasaras tveici remdina jūras spirgtā elpa. Ir bula laiks un zivis meklē, kur dziļāks. Cilvēks, kur labāk – pie jūras. Saules stari rotaļājas ūdenī un varbūt tieši šodien acīmredzamais, neticamais kļūs īstenība – jo fatamorgāna ir Rojas pludmales realitāte.

Un Roja ir vieta uz saules ceļa – unikāla vieta, kur vasaras pilnbriedā saulīte rotājoties lec no jūras un vakarā beidz savu dienas ritējumu jūrā. Un līdz ar viņu pie miera dodas zvejnieks, lai ar rīta agrumā pa saules ceļu dotos ikdienas gaitās.

Ko darīt vasarā?

Piecelties pirms saullēkta un doties uz rīta peldi pludmalē - raudzīties, kā saulīte rotājas un daba mostas dienai. Iespējams, jau pirms saullēkta kopā ar zvejniekiem doties raudzīt, ko jūra atvēlējusi.
Kamēr vēl jūra netvīkst dienas karstumā, ieelpot jodu un gūt spēku jaunai dienai skrējienā gar jūras krastu.
Pavadīt prieka pilnu dienu smilšainā pludmalē, sporta laukumos vai doties garā pastaigā gar jūras krastu. Un atrast divvientulību.
Iebrist priežu mežā un izbaudot priežu talasoterapiju, sasmelties spēkus ikdienai
Daži soļi, un esi mežā. Rojas meži lepojas ar dabas dzudzveidību un meža veltēm. Saplūkt dziedinošos vaivariņus vai atcerēties bērnību, saverot melleņu krelles.
Rītos ilgi neguļat! Rojinieki ir kaislīgi sēnotāji, visas sēnes nolasīs! Dodies mežā pirms brokastīm salasīt gaileņu groziņu. Tad lēni, meditējot, tās notīrīt un pagatavot sev vasarīgu maltīti mūsu Lauku virtuvē.
Jūrtaka ir kājāmgājēju maršruts, kas ieskauj Latviju, iezēmējot 500km garu piekrastes joslu. To paveikt - tas ir ne vien izaicinoši, bet arī stilīgi. Ļaudis pa vienam vai pulciņos dodas kādā no Jūrtakas posmiem. Ja esi Rojā, Tev ir iespēja pieveikt vienu no tiem! Savukārt gleznainajā mežā Rojas upes krastos, ir iezīmētas 2, 7 un 13 km aktīvās pastaigas/nūjošanas/slēpošanas takas. Pievienotā vērtība ir planšetes, kur noskenējot QR kodu, ir iespēja virtuāli pacelties 60m virs koku galotnēm un klausīties dabas pētnieka Māra Oltes stāstījumu. Un diena ir izdevusies!
Velosipēda mugurā izbraukt Rojas upes dabas takas maršrutu un padzerties spirgto avota ūdeni. Ja esi draugos un šekumdrilli, tad ne vien lielceļš, jūras krasts, bet arī Rojas upes 13km maršruts tev būs pa spēkam! Par velosipēdu īri iesakām painteresēties Rojas Tūrisma un informācijas centrā, tel. Kristīne 28630590.
Nē, mums nav jūras makšķerēšana populāra. Tomēr reizēm kāds makšķernieks redzams mola galā, bet makšķernieki Rojas uzpes krastos ir patstāvīga vērtība - jebkurā gadalaikā, jebkuros laika apstākļos. Tur ir jābūt īpašai ožai. Klusi pielavies un uzrunā! Kas zin, varbūt sapratīsieties...
Kaltenes mežā apskatāms nostāstiem apvīts dabas brīnums - Kaltenes kalvas, jeb Valna kalvas. Akmens krāvumu 2 - 3 km attālumā no jūras, mežā, izcelsme saistīta ar Baltijas ledus ezera krasta veidojumiem. Velna kalva ir lielākā no kalvām. Savulaik Velna kalva bijis skaists akmeņu krāvums, tik milzīgs, ka „sniedzies līdz koku galotnēm”. Agrākajās kartēs atzīmēts tās absolūtais augstums vjl. - 20 m. Tajā bijis daudz savdabīgas formas akmeņu, to vidū daudzi pilnīgi lodveidīgi, kā arī šķīvjveidīgi. Šī kalva tika gandrīz pilnīgi iznīcināta 1960 – 1970 – jos gados ceļu būvei iegūstot šķembas. Līdz mūsdienām palikusi vairs tikai samērā neliela kalvas apakšējā daļa, kuras garums ir ap 300 m, augstums 2 m. Zinātnieki izsaka arī domu, ka kalvas senatnē varēja būt svētvietas, jo par tām saglabājušās daudz teikas un nostāsti. Kalvu apskates nolūkā ir izveidota labiekārtota dabas taka ar pastaigu laipām, informācijas stendiem un nelielu stāvlaukumu.
Rojas piekrastei raksturīgas dažādas ainavas - no 70km smilšainās, garākās pludmales Eiropā līdz gleznainajai Kaltenes akmeņainajai apludmalei. Rojas divas pludmales – visgarākās smilšu pludmales Eiropā pirmie metri un gleznainā akmeņainā jūrmala ar kluso pludmali, seno piekrastes ceļu un kuģu būvētāju dzimtu mājām lielāko jūras akmeni Rīgas līcī
Pūrciema Baltā kāpa - īsa, jauka lokveida dabas taka ar dēļu laipas klājumu, kas ved caur priežu mežu uz 20 m augsto Pūrciema Balto kāpu. Ceļā izveidotas vairākas skatu platformas, no kurām paveras lielisks skats uz balto smilšu atsegumiem un Pilsupīti, kas vijās caur kāpas pakāji. Kāpa saglabā sevī pirms 6000 gadu šeit apmetnēs dzīvojošo cilvēku materiālās kultūras liecības. Vairāki posmi ar stāviem kāpumiem augšup un lejup, bet kopumā taka viegla iešanai. Ēvažu dabas taka (1,2km) iepazīstina ar vienu no retajiem Rīgas jūras līča stāvkrastiem – Ēvažu stāvkrastu, kas ir 8-15m augsts. Takas tālākajā punktā labiekārtota skatu platforma un kāpnes uz liedagu. No kraujas augšmalas paveras lieliska jūras panorāma. Pa kāpnēm iespējams nokāpt līdz pludmalei, kas vētru laikā pazūd viļņos. Pateicoties Bažu purva ūdeņiem, kas infiltrējas zemē un izplūst Ēvažu pludmalē, liedaga smiltis ir mitras.
Kamēr dāmām savas darīšanas, vīri pa vienam vien pulcējas bariņā vietā, no kurienes ceļas dūmi un tik gardi smaržo. Jā, saimnieks kūpinās zivis. Un tas ir process, kas vīriem pa sirdij. Pa alus kausas, un jau atrasta kopēja valoda, tiek uzrotītas piedurknes, tīrīts, vērts un uz uguns celts. Un tad jau var palepoties, ka amats rokā. Vīru runa!
Rojas upes mierīgais plūdums un Latvijas neskartās dabas krāšņums, drošs drauga plecs, jauks laiks – un diena ir izdevusies! Varbūt vakara noslēgumā doties nelielā izbraucienā ar pontonu pa Rojas upi uz augšu un vērot bebru nedarbus? Par laivu un pontona īri interesēties, zvanot Normundam - 28627919.
Pēc dienas svelmes uzvikt baltu kreklu un doties vērot saulrietu ar kādu no Rojas ostas jahtām. Ja iegūsiet kapteiņa uzticību, arī mutes ermoņikas tiks uzskaņotas un dziesmas par jūru izskanēs tālu. Piknika groziņu sagatavosim, jo kas ir saulriets bez šampanieša?
Pēc garas dienas vasaras svelmē uzvelc baltu kreklu. Tas ir tiiik iespaidīgs skats! Un dodies izbaudīt kādu no kultūras pasākumiem - izstādes, koncerti, izrādes, brīvdabas kino vai zaļumballes. Pie mums viss notiek ar smeķi!